Victorie la debutul în campionatul juniorilor III

Echipa de juniori III a Academiei Junior Ploiești a debutat, astăzi, în Campionatul de Handbal, Seria D, turul fazei din Grupele Geografice desfășurându-se sub formă de turneu, la Sala Sporturilor “Olimpia” din Ploiești. În urma retragerii din campionat, în ultimă instanță, a echipei Romanați Sport Caracal și a absenței celei de la CSȘ Târgoviște (în urma testelor pozitive de coronavirus), programul turneului de la Ploiești s-a modificat, Academia Junior având, inițial, programat debutul mâine.

Însă, conform reprogramării, Academia a evoluat astăzi, în compania echipei Olimpic Mizil. Condusă de Alexandru Roibu și Claudiu Ghesoiu, echipa Academiei a debutat cu bine, câștigând partida, scor final 33-32, reușind, totodată, să-și adjudece primele două reprize, scor 9-6, respectiv 13-11. În ultima repriză, s-a înregistrat scorul de 15-11 pentru echipa din Mizil.

Pentru Academia au jucat: Teodor Enache, Sebastian Nica, Elisei Stanciu – Luca Manea 17 goluri, Andre Gheorghe 5, Andreas Năstase 4, Andrei Vasile 4, Alexandru Adetu 2, Rareș Barbu 1, Ionuț Nedelcu, Cosmin Anghel, Antonio Ștefan, Marco Stan, Liviu Barbu, Andrei Leu, Luca Ilie.

Astfel, băieții pregătiți de Alexandru Roibu au bifat patru puncte (câte unul pentru victoria în cele două reprize și două puncte pentru victoria finală), urmând să se mai adauge, ulterior, încă un punct bonus pentru îndeplinirea condițiilor de talie.

Mâine, de la ora 11:00, Academia Junior se va confrunta cu HC Junior BB Buzău, care, astăzi, a pierdut disputa cu CSM Ploiești, scor 22-40 (8-13, 7-15, 7-12)